Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Zdrowe odżywianie – konieczność czy fanaberia?

dieta

Dieta może wyglądać różnie i ma to niemało uwarunkowań. Popieraną przez ministerstwo zdrowia dietą jest dieta śródziemnomorska stworzona w kształcie piramidy, składającej się z produktów zbożowych, warzyw, owoców, zredukowanej ilości produktów zwierzęcych (mięsa, jaj), i śladowej tłuszczów i słodyczy.


Jest to dieta wysoko węglowodanowa. Dieta bazuje na zaleceniach tzw. “Food guide pyramid”, zredagowanego przez Amerykański Departament Rolnictwa i jest ona dosyć uniwersalnie uważana za zdrową przez większość ośrodków naukowych zajmujących się sprawami zdrowego odżywiania. Zdrowa dieta mieści w sobie dodatkowo zioła.

Pewną renomą cieszą się też diety nisko węglowodanowe, zalecające większe spożycie tłuszczów i białek. W Polsce jest to tzw. dieta Kwaśniewskiego (oznaczana też przez stronników żywieniem optymalnym), w innych krajach popularna jest pokrewna dieta Atkinsa. Diety te stoją mimo to w ostrej przeciwności z powszechnie aprobowanymi przez większość ośrodków naukowych zajmujących się sprawami zdrowego odżywiania, zasadami prawidłowej diety.
Np. Komitet Terapii Wydziału VI Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk sądzi, że dieta Kwaśniewskiego jest ” niezwykle zła dla zdrowia”.

Jedną z popularnych również diet jest dieta wegańska, zasadniczo związana z całokształtem diet bezmięsnych, zakładająca odrzucenie wszystkich artykułów pochodzenia zwierzęcego. Nisko tłuszczowa dieta wegańska  korzystnie wpływa na kontrolę cukru, jak i układ krwionośny (m.in. spory spadek “złego” cholesterolu) osób z cukrzycą. Jest skuteczniejsza aniżeli diety najczęściej polecane dla takich osób. Zostało to niejednokrotnie potwierdzone badaniami klinicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>