Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Zdrowa żywność, czyli jaka?

Zdrowa żywność

W dzisiejszych czasach coraz więcej i częściej mówi się złego o tak zwanej żywności przetworzonej. Zarzuca się jej przede wszystkim, że spożywana w nadmiarze niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Poza tym tego typu produkty są zazwyczaj bardzo kaloryczne, więc nie sprzyjają zachowaniu prawidłowej wagi. Spożywana w dużych ilościach przyczyniają się do powstawania wielu chorób. Alternatywą jest wybieranie zdrowej żywności.

Podstawą codziennej diety powinna być zdrowa żywność. Często jednak kupujemy różnorodne produkty, spożywamy różnorakie posiłki , a tak naprawdę nie wiemy czasem co jemy. W produktach zawarte są duże ilości zapychaczy, sztuczne dodatków, konserwantów, barwników, których nazwy przeciętnemu konsumentowi nic nie mówią czy produkty eksportowe zamiast krajowych. Jak zatem wybierać zdrową żywność?

Czytanie etykiet

Zawsze należy wybierać produkty jak najbardziej naturalne i jak najmniej przetworzone. Kierowanie się atrakcyjnością opakowania, nazwą produktu i ceną jest błędem. Dlatego w czasie zakupów warto czytać etykiety znajdujące się na opakowaniach różnego rodzaju produktów. Zasada jest taka, że im mniejszą listę składników posiada wybrany produkt spożywczy, tym jest on zdrowszy, gdyż mniej przetworzony i bardziej naturalny. Ponadto warto wiedzieć, że składniki są podawane w kolejności od największej procentowej zawartości do najmniejszej. Podczas czytania etykiet zwracaj uwagę nie tylko na sztuczne dodatki, ale również na zawartą w nich ilość i rodzaj tłuszczu, cukru i soli.

Zdrowe produkty

Zbilansowana dieta powinna się opierać na właściwych proporcjach białka, węglowodanów oraz tłuszcze. Zdrowymi produktami bogatymi w białko są głownie jaja, ryby, białe i chude mięso, nabiał oraz rośliny strąkowe takie jak soja czy soczewica. Co ciekawe dieta bogata w białko zwiększa poziom przemiany materii, a tym samym szybciej spalamy kalorie. W przypadku węglowodanach, które dostarczają nam energii warto postawić na produkty pełnoziarniste, czyli ciemne pieczywo, makaron z pełnego ziarna, brązowy ryż, płatki orkiszowe i orzechy. Wbrew wielu opiniom nie należy rezygnować z tłuszczy, tylko zwracać uwagę jakie stosujemy na zimno, a jakie do smażenia. Najbardziej wartościowe są tłuszcze roślinne, gdyż nie zawierają cholesterolu. Przede wszystkim warto używać oliwy z oliwek, oleju lnianego, oleju z pestek dyni, kokosowy czy z awokado.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>