Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Zdrowa żywność

garklik

Przyprawy jak aromatyczne leki? Owszem. Pobudzają apetyt, ułatwiają trawienie, wzmacniają odporność, a nawet leczą. Możemy je parzyć i pić podobnie jak inne zioła. To naprawdę zdrowa żywność, nie tylko przyprawy.

Każda gospodyni wie, że właściwie dobrana przyprawa to połowa sukcesu kulinarnego. Ale warto wiedzieć, jak przyprawy działają na nasz organizm i wykorzystać ich walory nie tylko smakowe, ale i zdrowotne. A przyprawy pełnią kilka ważnych funkcji:

- pobudzają apetyt i wydzielanie soków żołądkowych;

- ułatwiają trawienie;

- mają właściwości lecznicze

Bazylia pochodzi z Indii, gdzie nazywana jest zielem królewskim. Działa rozkurczowo i wiatropędnie. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego i trawienie.

Chili pochodzi z Ameryki Południowej. Znane także pod nazwą pieprz cayenne. Poprawia krążenie krwi, działa przeciwbakteryjnie, łagodzi objawy przeziębienia, pomaga udrożnić zatoki, przyspiesza przemianę materii.

Cząber ogrodowy pochodzi z terenu Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Kiedyś uważano go za afrodyzjak, stąd jego łacińska nazwa Satureja, wywodząca się od Satyra. Ma działanie przeciwbakteryjne, dezynfekujące, przeciwgnilne.

Estragon pochodzi z Azji Środkowej. Ma działanie wzmacniające, żółciopędne, przeciwzapalne i przeciwskurczowe.

estragon

Jałowiec pospolity występuje na półkuli północnej. Germanowie przypisywali mu znaczenie magiczne. Owoce mają działanie moczopędne, żółciopędne, dezynfekujące, pobudzają krążenie krwi, regulują apetyt, zapobiegają wzdęciom.

Majeranek pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego. W czasach starożytnych uważany był z afrodyzjak. Działa przeciwskurczowo, żółciopędnie i antyseptycznie. Niekwestionowanym liderem zdrowej żywności jest znany nam wszystkim czosnek. Wykazuje on potężne działanie antyseptyczne, zaopatruje nasz organizm w korzystne związki siarki i, wbrew powszechnej opinii, nadaje nam zapach który jest koniec końców dobrze odbierany przez otoczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>