Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Witaminy są ważne

witaminytypiara

Witaminy to składniki bez których nasz organizm po prostu nie poradziłby sobie.  W naszym portalu będziemy się starali Wam przybliżyć czym są witaminy i kiedy ich potrzebujemy. W zależności od naszego samopoczucia lub pory roku często potrzebujemy zupełnie różnych mikroelementów w naszym organizmie. Pomocne są suplementy, witaminy i tłuszcze. Wszystko dozowane z umiarem zapewni nam piękny wygląd, dobre samopoczucie i co najważniejsze zdrowie!

Z każdym dniem odpowiednia dieta przybliża nas do lepszego nastroju i bardziej szczęśliwego życia. To właśnie takie niewielkie elementy wpływają na nasze szczęście i zdrowie. Ważne jest też aby witaminy odnaleźć w produktach spożywanych na co dzień i unikać korzystania z tabletek czy innych sztucznych tworów. Zdrowo, ekologicznie i naturalnie!

Witaminy są organicznymi związkami chemicznymi zawierającymi grupę aminową(chociaż nie wszystkie), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu żywego. Ze względu na fakt, że organizm ludzki nie wytwarza większości witamin (poza D3, PP, K) muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem lub w postaci farmakologicznej.
Odkrywcą witamin jest polski biochemik Kazimierz Funk, któremu w 1912 roku udało się wyodrębnić tiaminę (witamina B1). Witaminy nie są żadnymi związkami odżywczymi, ale mimo wszystko pełnią inną bardzo ważną funkcję w organizmie. Są one odpowiedzialne za syntezę składników odżywczych (białko, węglowodany) i mineralnych oraz są katalizatorami procesów biochemicznych zachodzących w organizmie. Witaminy znane są ze swoich leczniczych właściwości, ponieważ już niewielka ich dawka usuwa objawy wielu dolegliwości. Znanych jest kilkanaście rodzajów witamin, które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
W ich klasyfikacji przyjęto opisywanie literami alfabetu, co można utożsamiać z alfabetem zdrowia. Dlatego też można wyróżnić:

 • Witamina A (retinol i jego pochodne)
 • witamina B1 (tiamina)
 • witamina B2 (ryboflawina)
 • witamina B3 (niacyna, witamina PP, kwas nikotynowy, amid kwasu nikotynowego)
 • witamina B5 (kwas pantotenowy)
 • witamina B6 (pirydoksyna, pirydoksal, adermina)
 • Witamina B7 (biotyna, witamina H)
 • witamina B9/B11 (kwas foliowy)
 • witamina B12 (cyjanokobalamina)
 • witamina C (kwas askorbinowy)
 • Witamina D (cholekalcyferol i pochodne)
 • Witamina E (tokoferol)
 • Witamina P (mieszanina pochodnych flawonoidowych np. hesperydyna, rutyna)
 • Witamina K (fitochinon, menadion)

Przeciętny Kowalski musi zrozumieć, że zdrowie dzięki witaminie nie jest sloganem, ale nowym kluczem do osiągnięcia tak ważnego celu, jakim jest zachowanie przez nas dobrej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>