Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Wiosenne przesilenie

wiosenne przesilenie

Ostatnie tygodnie zimy często wiążą się z ogólnym osłabieniem i pogorszeniem samopoczucia. Jest to wynik tzw. wiosennego przesilenia. Jako że zima dobiega końca, warto poznać kilka skutecznych sposobów jak radzić sobie z tym nieprzyjemny okresem w roku.

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni nie wszystkim kojarzą się przyjemnie. Wiele osób na przełomie zimy i wiosny cierpi z powodu tzw. wiosennego przesilenia. Wynika to z faktu, iż organizm podejmuje próbę zmiany trybu życia z zimowego na wiosenny, w efekcie czego zmienia się sposób funkcjonowania naszego układu immunologicznego, nerwowego jak i pokarmowego. Tym procesom nierzadko towarzyszy uczucie braku energii, ogólnego rozbicia i zmęczenia. Często pojawiają się też takie objawy jak senność i bóle głowy. Co więcej, zachodzą wtedy istotne zmiany hormonalne, przez co dość łatwo dotykają nas różne choroby i infekcje.

Aby skutecznie móc poradzić sobie z wiosennym przesileniem należy doładować organizm dużą dawką słońca i witamin. Bardzo istotną rolę odgrywa w tym okresie dieta i ruch. Zaleca się wtedy spożywać duże ilości owoców i warzyw, które dostarczą nam ogrom witamin i minerałów. Szczególne zapotrzebowanie występuje wtedy na witaminy takie jak A, C i D.

Nie bez przyczyny mówi się, że ruch to zdrowie. Dlatego szczególnie w okresie wiosennego przesilenia nie wolno o nim zapominać. Decydując się na aktywność taką jak bieganie czy spacerowanie należy jednak pamiętać o odpowiednim ubiorze, gdyż wczesnowiosenna pogoda jest bardzo zmienna. Zaleca się wtedy warstwowy ubiór na tzw. cebulkę.

Mimo zmiennej pogody, dobrze jest jednak maksymalnie wykorzystywać wiosenne dni i spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz. Pozwoli to na jak najszybsze zniwelowanie nieprzyjemnych objawów wiosennego przesilenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>