Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Wady i zalety porodu w wodzie

bertwanna

Ostatnia dekada była bardzo owocna w innowacje związane z procesem porodu, który do tej pory odbywał się normalnych warunkach szpitalnych. Wiele kobiet boi się porodu samego w sobie bardziej niż całej ciąży i późniejszego wychowania dziecka. Z tego powodu coraz więcej kobiet, zwłaszcza tych młodych, decyduje się na ingerencje w naturalny poród takie jak znieczulenia i inne zabiegi mające na celu zmniejszenie bólu odczuwalnego podczas rodzenia dzieci. Najliczniejszą grupą kobiet, które korzystają z takich zabiegów, są te spodziewające się pierwszego dziecka. Innowacyjnym sposobem przeprowadzania porodu jest poród w wodzie. Ma on ogromną gamę zalet, do których przekonują kobiety próbujące tej metody. Zdecydowanym plusem, który przemawia za porodem, jest większy i lepszy relaks oraz komfort odczuwalny podczas porodu. Związane jest to także z mniejszym odczuwaniem bólu, który okazuje się być przystępniejszy do zniesienia. Wszystkie te zalety mogą mieć zastosowanie pod warunkiem, że jest to prawdziwy poród w wodzie. Pacjentka musi być zanurzona w wodzie przynajmniej do wysokości klatki piersiowej, ponieważ w przeciwnym wypadku ból wcale nie będzie mniejszy.

W Polsce istnieje przynajmniej kilkanaście szpitali, które oferują (bądź oferowały) praktykowanie porodów w wodzie. W ostatnich latach moda na tego typu innowacje związane z rodzeniem dzieci przemija zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce. Pomysł porodów w wodzie wychodzi się z ideologii, która mówi o tym, że całe życie na Ziemi wyszło z wody, więc jest ona naturalnym środowiskiem organizmów żyjących, a w tym również ludzi. Istotne jest zwrócenie uwagi na to, że może to być błędne interpretowanie procesów ewolucyjnych, ponieważ współcześnie nawet foka, która jest również ssakiem, który prowadzi część swojego życia pod wodą, nie rodzi w wodzie. Najważniejszą wadą porodów w wodzie jest zdecydowanie opóźnienie procesu pierwszego oddechu u noworodka. Dzieci urodzone w wodzie zazwyczaj uzyskują mniejszą punktację w skali Apgar, która związana jest z kolorytem skóry odmiennym od dzieci urodzonych naturalnymi metodami. Porody w wodzie związane są również z podniesionym ryzykiem zakażenia bakteryjnego, szczególnie wtedy, gdy wanna wyposażona jest w liczne dysze do hydromasażu. Są to miejsca zdecydowanie trudne do sterylizacji po wcześniejszym użytkowaniu przez inne kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>