Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Słabe paznokcie

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Paznokcie są zwieńczeniem naszych dłoni. Jeśli są zniszczone, połamane, rozdwajają się, sprawiają, że ze wstydem wyciągamy do kogoś rękę, chowamy palce przed widokiem innych i czujemy dyskomfort, gdy mamy zapłacić w kasie za zakupy. Co zrobić, żeby pozbyć się problemu słabych paznokci?
Przyczyną słabych i rozdwajających się paznokci jest brak witamin A, C oraz z grupy B, cynku oraz protein. Jest nią również niszczące działanie detergentów, środków chemicznych i złej wody. Także źle dobrane narzędzia mogą być szkodliwe – zbyt mocne opiłowanie paznokci metalowym pilniczkiem może je uszkodzić. Dodajmy do tego stres, niewłaściwe odżywianie i wynik mamy opłakany – w postaci kruszących się i brzydkich paznokci.

Jeśli jednak masz trochę cierpliwości i samodyscypliny, możesz pozbyć się tego problemu sama, konsekwentnie stosując się do kilku prostych zasad.

Zaopatrz się w szklany lub papierowy pilnik – dzięki niemu paznokcie nie będą się znów rozdwajały i zamkniesz nim już istniejące już w nich ubytki. Piłując, pamiętaj, aby robić to tylko w jedną stronę!

Stosuj jak najczęściej odżywkę do paznokci - na rynku jest ich olbrzymi wybór. W ten sposób wzmocnisz je i utwardzisz, a także dzięki dodatkowej warstewce na paznokciach masz szansę uchronić je przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Używaj kremu – najlepiej typu dwa w jednym – nie tylko zadbasz nim o dłonie, ale również zapewnisz wartości odżywcze swoim paznokciom. Najlepiej noś go stale przy sobie, w torebce i używaj zawsze po kontakcie z detergentem czy po umyciu rąk.

Używaj rękawiczek podczas prac domowych wymagających kontaktu z detergentami! To stara zasada, do której stosowały się nasze mamy i babcie, i choć każda mała dziewczynka o tym wie, należy to powtarzać przy każdej okazji. Rękawiczki są niezbędne, jeśli chcesz mieć ładne dłonie i paznokcie.

Unikaj jak ognia zmywaczy z acetonem – fakt, nie trzeba się specjalnie namęczyć, żeby pozbyć się lakieru z paznokci – znika błyskawicznie, ale podrażnia i wysusza skórę, a poza tym jest toksyczny i bardzo szkodliwy.

Unikaj cążek i nożyczek – choć to skuteczna metoda na skrócenie paznokcia, powoduje jednak mikropęknięcia, które zwiększają się wraz z jego wzrostem. Dlatego korzystaj z metalowych lub szklanych pilniczków.

Jedz marchewkę, pij sok z marchwi – pomaga nie tylko na oczy, koloryt skóry i włosy. Karoten świetnie wzmocni także twoje paznokcie i zapobiegnie ich rozdwajaniu.

Jedz produkty bogate w witaminy A, B, C i E oraz w cynk. A najlepiej niech będzie to preparat witaminowy zawierający wszystkie niezbędne do prawidłowej regeneracji składniki.

Raz w tygodniu zrób sobie „wieczór paznokcia”. Przygotuj roztwór z oliwy z oliwek i skrzypu polnego. W tym celu należy na słabym ogniu podgrzać pół szklanki oliwy z dodatkiem 2 łyżek skrzypu polnego. Po ostygnięciu zanurz w tej miksturze końcówki palców na kilka minut. Taki roztwór możesz przechowywać w lodówce.

Dłonie są naszą wizytówką, szczególnie na oficjalnych przyjęciach, w pracy, u klienta czy na randce. Dlatego warto o nie dbać, tak jak dbamy o włosy czy twarz. A gdy paznokieć złamie się tuż przed wyjściem? Cóż… złośliwość losu nie zna czasem granic. Możemy go jednak oszukać. Są na rynku kosmetyki które działają jak szpachla – sklejają i wyrównują pęknięcia na płytce. Najlepiej, jeśli dodatkowo będą one zawierały witaminy i minerały. Doraźnie uratują Cię przed koniecznością skrócenia wszystkich paznokci naraz, bo przecież jeden krótki paznokieć wygląda źle, gdy wszystkie są długie. Najlepiej jednak zapobiegać, niż ratować w ostatniej chwili, choć proces regeneracji paznokci jest długi i wymaga odrobiny cierpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>