Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Skuteczne odchudzanie: dieta zgodna z grupą krwi cz1

dieta3

U dietetyków nadal budzi wiele kontrowersji, u kobiet podejmujących się tego wyzwania widać jednak efekty diety zgodnej z grupą krwi. Wielu znawców z dziedziny żywieniowej twierdzi iż taka metoda nie ma w ogóle sensu, dlatego zanim przystąpisz do wdrażania takiej diety rozważ wszystkie za oraz przeciw. Na czym polega w ogóle dieta zgodna z grupą krwi? A więc opiera się ona na założeniu, że w grupie krwi osoby, która podejmuje się odchudzania tą metodą, zapisany jest najlepszy sposób odżywiania, przekazany w genach przez naszych przodków. Autorzy tego rozwiązania polecają ją nie tylko jako sposób na szybkie schudnięcie , ale jako nowy styl życia i odżywiania. Dieta zgodna z grupą krwi pozwala na spożywanie wielu produktów i przede wszystkim nie jest monotonna. Niekiedy chudnie się wolniej, ale zmniejsza się ryzyko efektu bardzo powszechnego jakim jest jo-jo. Naukowcy z całego świata nie potwierdzają jednak jej skuteczności. Twierdzą, że obcięcie pewnych produktów może odbić się na zdrowiu. Zobaczmy zatem jak wygląda dieta dla poszczególnych grup krwi.

1. Grupa krwi   AB

Osoby z grupą krwi AB są genetycznie zaprogramowane do jedzenia mięsa, jednak źle je trawią, dlatego jest ono magazynowane w organizmie w postaci tłuszczu. Żeby stracić na wadze, należy ograniczyć spożycie mięsa, szczególnie czerwonego, i uzupełniać dietę warzywami oraz tofu.

  • Zalecenia: ryż brązowy, mąka żytnia, napoje mleczne fermentowane, soja, zielona herbata, większość warzyw i owoców, wodorosty.
  • Do odstawienia: czerwone mięso, nasiona i pestki, kasza gryczana, masło i pełne mleko, banany, pomarańcze.
  1. Plusy: Duża różnorodność zalecanych produktów pozwala na komponowanie wartościowych posiłków. Z korzyścią dla zdrowia jest też zalecenie unikania pełnotłustego mleka i jego przetworów (ze względu na nasycone tłuszcze).
  2. Minusy: Ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, które jest najlepszym źródłem żelaza, może prowadzić do anemii, zwłaszcza u kobiet mających długie i obfite miesiączki.

2. Grupa krwi  0

Organizm osób z grupą krwi 0 potrzebuje białka zwierzęcego i doskonale je trawi. Natomiast przybieraniu na wadze sprzyja przede wszystkim gluten znajdujący się w pszenicy. Osoby z tą grupą krwi mają też tendencję do niedoboru hormonów tarczycy spowodowanego niskim poziomem jodu, co także prowadzi do tycia. Z ich diety powinna zostać wyeliminowana nie tylko większość produktów zbożowych, ale również produkty mleczne.

  • Zalecenia: wodorosty, ryby i owoce morza, sól jodowana, banany, czerwone mięso, kapusta włoska, szpinak, brokuły, papryka czerwona
  • Do odstawienia: ziemniaki, soczewica, brukselka, kalafior, pestki słonecznika, piwo, alkohol wysokoprocentowy
  1. Plusy: Wartościowym i zalecanym źródłem białka zwierzęcego są ryby. Dzięki nim organizm otrzymuje również pewną ilość wapnia, choć nie jest ona w stanie pokryć zapotrzebowania na ten pierwiastek. Zaletą diety jest ponadto konieczność unikania napojów i produktów, które mogłyby pogorszyć przyswajanie wapnia przez organizm (napoje typu cola, mocna czarna herbata, rabarbar, marynaty).
  2. Minusy: Wykreślenie z diety nabiału jest co najmniej ryzykowne. Nikt z nas, a zwłaszcza żadna z kobiet, nie może sobie pozwolić na tak poważny deficyt wapnia. Panie są szczególnie narażone na wystąpienie osteoporozy, zwłaszcza w czasie ciąży, kiedy zapotrzebowanie na ten pierwiastek gwałtownie wzrasta. Należy pamiętać, że wapń to nie tylko mleko, ale także jego przetwory – napoje mleczne, sery. Jedynym powodem, dla którego możemy wyeliminować te produkty z diety, jest alergia na białko mleka krowiego. Podobnie sprawa wygląda z produktami zbożowymi, które są rewelacyjnym źródłem magnezu, cynku, a także żelaza i dobroczynnego błonnika. Błonnik spożywany w odpowiedniej ilości reguluje poziom cholesterolu i pomaga w utrzymaniu odpowiedniego stężenia glukozy we krwi, a tym samym zapobiega cukrzycy.

Zapraszamy do przeczytania drugiej części naszego artykułu, który jest już dostępny na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>