Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Przegląd witamin część 1

witaminAA
  • Witamina A

Jest to jedna z najwcześniej odkrytych witamin. Witamina A jest to związek kilku substancji chemicznych wykazujących aktywność biologiczną charakterystyczną dla tej witaminy. Najczęściej spotykanym związkiem utożsamianym jako witamina A jest retinol. W nomenklaturze można się spotkać z podziałem:  wit. A1 (retinol), wit. A2 (3-dehudroretinol). Związki te różnią sie budową chemiczną jednak ich działanie jest identyczne. Aktywność witaminową witaminy A wykazują również pochodne retinolu – retinal i kwas retinowy (powstają one w wyniku utleniania retinolu) oraz pochodne estrowe, głównie spotykane to: octan, palmitynian, maślan i fosforan retinylu. Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.  Witamina ta spełnia wiele pożytecznych funkcji. Najważniejszą z nich jest odpowiedzialność za wzrok, ponieważ odpowiada za odbiór bodźców wzrokowych przez siatkówkę oka.  Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórek i błon komórkowych, ich prawidłowy rozwój i wzrost. Odpowiada również za prawidłowy wzrost i wygląd skóry,  włosów oraz paznokci. Jest również ważnym składnikiem przy do prawidłowego rozwoju kości oraz ochrony przez drobnoustrojami.

 

  • Witamina B1

Jest to związek chemiczny kryjący się pod nazwą tiamina.  Jest witaminą należącą do grupy rozpuszczalnych w wodzie. Jej głównym zadaniem w organizmie jest prawidłowa przemiana węglowodanów  i kwasów tłuszczowych oraz zmniejszanie produkcji kwasu mlekowego. Odpowiada za funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz pokarmowego. Ma również wpływ na procesy wzrostów tkanek   Jej działanie przyspiesza gojenie ran i uśmierza ból.

 

  • Witamina B2

Jest organicznym związkiem chemicznym znanym pod nazwą ryboflawina.  W organizmie człowieka pełni funkcję witaminy odpowiedzialnej za uwalnianie energii z cukrów. Pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku i układu nerwowego i jest niezbedna do prawidłowego funkcjonowania skóry i błon śluzowych.
Ryboflawina jest zaliczana do witamin z grupy B, gdyż jest prekursorem dwóch ważnych koenzymów i jest rozpuszczalna w wodzie. Jest degradowana przez UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>