Przegląd witamin część 1

- Witamina A
Jest to jedna z najwcześniej odkrytych witamin. Witamina A jest to związek kilku substancji chemicznych wykazujących aktywność biologiczną charakterystyczną dla tej witaminy. Najczęściej spotykanym związkiem utożsamianym jako witamina A jest retinol. W nomenklaturze można się spotkać z podziałem: wit. A1 (retinol), wit. A2 (3-dehudroretinol). Związki te różnią sie budową chemiczną jednak ich działanie jest identyczne. Aktywność witaminową witaminy A wykazują również pochodne retinolu – retinal i kwas retinowy (powstają one w wyniku utleniania retinolu) oraz pochodne estrowe, głównie spotykane to: octan, palmitynian, maślan i fosforan retinylu. Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Witamina ta spełnia wiele pożytecznych funkcji. Najważniejszą z nich jest odpowiedzialność za wzrok, ponieważ odpowiada za odbiór bodźców wzrokowych przez siatkówkę oka. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórek i błon komórkowych, ich prawidłowy rozwój i wzrost. Odpowiada również za prawidłowy wzrost i wygląd skóry, włosów oraz paznokci. Jest również ważnym składnikiem przy do prawidłowego rozwoju kości oraz ochrony przez drobnoustrojami.
- Witamina B1
Jest to związek chemiczny kryjący się pod nazwą tiamina. Jest witaminą należącą do grupy rozpuszczalnych w wodzie. Jej głównym zadaniem w organizmie jest prawidłowa przemiana węglowodanów i kwasów tłuszczowych oraz zmniejszanie produkcji kwasu mlekowego. Odpowiada za funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz pokarmowego. Ma również wpływ na procesy wzrostów tkanek Jej działanie przyspiesza gojenie ran i uśmierza ból.
- Witamina B2
Jest organicznym związkiem chemicznym znanym pod nazwą ryboflawina. W organizmie człowieka pełni funkcję witaminy odpowiedzialnej za uwalnianie energii z cukrów. Pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku i układu nerwowego i jest niezbedna do prawidłowego funkcjonowania skóry i błon śluzowych.
Ryboflawina jest zaliczana do witamin z grupy B, gdyż jest prekursorem dwóch ważnych koenzymów i jest rozpuszczalna w wodzie. Jest degradowana przez UV.
Dodaj komentarz