Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Olej lniany w praktyce

Flax Seeds and Cup of Flax Seed Oil

Olej lniany spożywać możemy samodzielnie. Zalecana dawka dzienna to od 1 do 3 łyżek stołowych. Można go przyjmować jednorazowo lub podzielić, np. 1 łyżka rano, 1 w południe i 1 wieczorem. Aby zabezpieczyć się przed utlenianiem nienasyconych kwasów tłuszczowych, po spożyciu oleju zaleca się dostarczyć witaminę E. Dzienna norma tej witaminy to ok. 10 mg. Jej spożycie regulować powinniśmy ze spożyciem tłuszczy, jako że większa ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych powinna wiązać się ze zwiększoną ilością witaminy E.

Według diety dr Budwig należy spożywać od 6 do 8 łyżek dziennie oleju, czyli ok. 100 ml dziennie. Należy pamiętać, że spożywanie oleju lnianego nie powoduje odkładania się tkanki tłuszczowej.

Prawidłowo przechowywany olej lniany, czyli w temperaturze ok. 5 stopni Celsjusza, nie utlenia się do 3 miesięcy. Zdarza się, że aby temu zapobiec, producenci dodają do olejów syntetyczne przeciwutleniacze. Są to szkodliwe substancje, dlatego właściwe jest poddawanie oleju sedymentacji w chłodni i rozlewanie go do ciemnych butelek.

OLEJ LNIANY tłoczony na zimno, ze względu na nietrwałość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega,  należy przechowywać w  temperaturze od 4 ̊C do 10 ̊C z ograniczeniem dostępu światła i powietrza, czyli w zamkniętej butelce z ciemnego szkła. Najbezpieczniej jest przechowywać olej przez 2 miesiące od daty produkcji. Dzięki temu zachowa on wszystkie swoje właściwości zdrowotne i lecznicze. Trzeba też pamiętać, aby olej lniany przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Przepis na pastę według diety dr Joanny Budwig

  • kilka łyżek oleju lnianego
  • tyle samo łyżek mleka, maślanki, kefiru lub jogurtu
  • ok. 3,5 x więcej łyżek białego twarogu niż oleju (ser powinien być chudy – 0% tłuszczu)
  • 1-2 łyżeczki miodu naturalnego

 

Do zmiksowania składników zaleca się używanie miksera elektrycznego. Najpierw najlepiej zmieszać olej lniany z mlekiem, jogurtem naturalnym, kefirem i miodem. Następnie dodawać stopniowo chudy ser. Wszystkie składniki trzeba miksować do uzyskania jednolitej konsystencji. Powinno to zająć ok. 5 minut. Konsystencja pasty może być różna, w zależności od dodanych składników. Jeśli dodamy do niej sok z cytryny lub inny sok owocowy, pasta będzie bardziej płynna.

 

Pastę serowo – olejową można zrobić w większej ilości, tak aby starczyła na cały dzień. Wtedy używamy 5-6 łyżek oleju lnianego, 90 ml jogurtu naturalnego lub kefiru, 200 g sera oraz 2 łyżki miodu. Do sporządzenia pasty na świeżo wystarczą 3 łyżki oleju, 2 łyżki mleka, 100 g sera białego i jedna łyżka miodu.

 

Można również zrobić tzw. pastę majonezową, jako dodatek do obiadów i kolacji. W tym celu należy użyć:

  • 45 ml oleju lnianego (ok. 3 łyżek stołowych
  • 3 łyżki mleka
  • 3 łyżki chudego twarogu
  • 1 łyżka wyciśniętego soku z cytryny, ewentualnie  2 łyżki octu winnego jabłkowego
  •  1 łyżka musztardy
  • 0,5 łyżeczki soli ziołowej

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>