Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

argan oil

Gdy mówimy a kuchni arabskiej myśli się o bardzo rozległej strefie geograficznej, która obejmuje około dwudziestu krajów położonych na dwóch kontynentach, a w Afryce i Azji. Są to kraje Maghrebu, czyli Afryki północno-wschodniej i Maszreku, czyli Afryki północno-zachodniej, aż po azjatyckie kraje Bliskiego Wschodu. Między nimi sytuuje się Egipt, który jest prawdziwym pomostem kulturowym i kulinarnym.

Tradycyjny obiad i kolacja zaczynają się różnorodnymi przystawkami (mezzeh), następnie podaje się zupę, drugie danie mięsne lub rybne z warzywami, a kończy obowiązkowo jednym w wielu apetycznych deserów i kawą po turecku.

Kuchnia arabska nie wymaga szczególnych naczyń i narzędzi do przygotowania potraw, choć np. garnek do gotowania kuskusu na parze (złożony z części dolnej i górnej nadstawki), może się okazać przydatny. Zamiast tego dwuczęściowego garnka można się uciec do sposobu stosowanego na Sycylii: wystarczy położyć metalowe sitko na zwykłym garnku i uszczelnić brzegi ciastem chlebowym. Arabska gastronomia, zróżnicowana i bogata, wychodzi znacznie dalej poza takie dania jak kuskus, który już na dobre zagościł na stołach świata zachodniego, i proponuje wiele przepisów na bazie ziół, zbóż i warzyw, zarówno świeżych jak i suszonych, które przybyły do nas wprost ze starożytnej tradycji lokalnej, a o pochodzeniu niektórych niestety nie pamiętamy. Przykładem jest modny ostatnio olej arganowy. Nie jest to wytwór europejskiej rośliny czy myśli technicznej. Produkowany z owoców arganii żelaznej, rosnącej w Maroku, jest ceniony na całym świecie. Używany jest w kuchni berberyjskiej do gotowania, ale można nim doprawiać sałatki i stosować kosmetologii. Wiele nieznanych nam produktów pochodzi od Arabów – pamiętajmy o tym przygotowując posiłki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>