Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Nadżerka

nadżerka

Pojawia się jako zaczerwieniony obszar w przewodzie szyjki macicy, ewidentnie odseparowany od zdrowego obszaru błony wyściełającej przewód szyjki macicy. Nadżerka to chorobowy proces, polegający na tym, że właściwy nabłonek błony śluzowej szyjki macicy jest zastępowany nienormalnym nabłonkiem. Precyzyjniej rzecz ujmując, nabłonek płasko nabłonkowy jest zastępowany przez nabłonek walcowaty.

Stan ten nie jest sam w sobie chorobą, nie jest to wrzód. Duża ilość pań co najmniej raz w życiu zetknęła się z tym problemem. Wylicza się, że nawet trzy czwarte kobiet dorosłych posiada lub posiadała kiedyś nadżerkę. Jest to bezsprzecznie bardzo nieprzyjemny stan, jednak na dobrą sprawę nie ma powodów do paniki. Jest za to powód do wizyty u ginekologa i to w możliwie najszybszym terminie. Zresztą, jest spora szansa że ból o to zadba.

Rozróżniamy kilka rodzajów tego procesu, a przede wszystkim wrodzony oraz nabyty. Wrodzona występuje po urodzeniu u niektórych niemowlaków płci żeńskiej i ma miejsce przez kilka dni po urodzeniu. Jest wywołane przez hormony matki, które przedostają się przez pępowinę do ciała dziecka, a po urodzeniu stan ten ustępuje samorzutnie.

Procesy nabyte mogą występować fizjologicznie, w etapie dojrzewania, ciąży lub połogu i wywołane są zmianami hormonalnymi. Takie stany również ustępują samoistnie po uregulowaniu gospodarki hormonalnej organizmu. Najczęściej ich przyczyną są jednak stany zapalne, zaburzenia hormonalne lub środki antykoncepcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>