Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Nadsiśnienie tętnicze

nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze (łac. hypertonia artelis) to bardzo niebezpieczna choroba, która zabija człowieka niepostrzeżenie i po cichu. Wiele osób nie jest świadomych nawet, że cierpi na tą przypadłość, a wystarczy jedynie wykonać proste badanie w domu za pomocą ciśnieniomierza, by dostrzec pierwsze oznaki zbliżającego się nieszczęścia.

Nadciśnienie tętnicze charakteryzuje się przede wszystkim stałym lub okresowym podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi zarówno skurczowym, jak i rozkurczowym. Ta choroba ma to do siebie, że w większości przypadków ma charakter pierwotny, czyli pojawia się bez znanej somatycznej przyczyny, którą dałoby się zlikwidować za pomocą zabiegów medycznych. Dlatego też jest tak niebezpieczna dla człowieka.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła za górne prawidłowe ciśnienie tętnicze skurczowe wartość 139 mm Hg, natomiast za rozkurczowe 89 mm Hg. Wszelkie odstępstwa od tych norm powinny już wzbudzić czujność. Wartość powyżej 130/85 mm Hg nazywana jest ciśnieniem wysokim prawidłowym i powinna być stale obserwowana i kontrolowana. Można to robić samemu w domu. Wystarczy zaopatrzyć się na przykład w ciśnieniomierz automatyczny lub nadgarstkowy dobrej firmy, by codziennie mieć pod kontrolą własne ciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie może nie dawać żadnych oznak przez wiele lat i rozwijać się w organizmie ludzkim bez zauważalnych dolegliwości. Pierwszymi sygnałami mogą być bóle głowy, nadmierna pobudliwość czy bezsenność. Nie wykryte odpowiednio wcześnie nadciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia nerek, przerostu lewej komory serca, co spowoduje jego niewydolność, retinopatii (choroba siatkówki oka) lub udaru mózgu.

W grupie osób o podwyższonym czynniku ryzyka zachorowania na nadciśnienie są przede wszystkim osoby płci męskiej powyżej 60. roku życia, prowadzące niezdrowy tryb życia pozbawiony aktywności ruchowej. Według badań, w Polsce na nadciśnienie cierpi obecnie ponad 9,5 mln osób w wieku od 18 do 79 roku życia.

Nadciśnienie jest chorobą przewlekłą i niestety nieuleczalną. Jedyne, co można zrobić, to codziennie ją kontrolować za pomocą ciśnieniomierza i dokładnego pomiaru. Obecnie istnieje wiele sklepów internetowych oferujących urządzenia do mierzenia ciśnienia.

Skuteczna walka z nadciśnieniem to przede wszystkim unikanie stresu, odpowiedni i zdrowy wysiłek fizyczny, zaprzestanie palenia tytoniu, obniżenie wagi ciała oraz ograniczenie do minimum w diecie soli kuchennej oraz tłuszczów zwierzęcych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>