Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Metoda PNF

terapia_pnf

Trochę o PNF.

Przełomowa koncepcja PNF (Proprioceptiv Neuromuscular Facilitation) powstała w 1946 roku w Kalifornii. Pracował nad nią niemiecki neurofizjolog – dr Herman Kabat wraz z fizjoterapeutką Maggie Knott w klinice Valejo. Zainteresowanie tego typu badaniem rosło, a sama metoda była przekształcana w miarę rozwoju medycyny. Głównym ośrodkiem rozwoju PNF było Centrum Rehabilitacji Fundacji Kaisera. W roku 1950 dr Zinn ze szwajcarskiej kliniki medycznej rozpoczął wykładanie metody PNF, a w 1981 roku został poprowadzony pierwszy kurs dla instruktorów tej metody.

W Polsce dopiero w 1997 roku w Warszawie został zorganizowany pierwszy kurs dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i niemieckiego Centralnego Związku Fizjoterapeutów.

Obecnie metoda jest coraz częściej stosowana. Polega na torowaniu nerwowo-mięśniowemu. Należy pracować nad funkcją, której organizm akurat potrzebuje, lecz mimo to, chorego trzeba postrzegać w sposób całościowy, czerpiąc z ze zdrowych rejonów ciała. Takie postępowanie może mieć duży wpływ na odzyskanie aktywności w obszarach słabych, czy nawet uszkodzonych.

leczenie metodą pnf

Ważną kwestią działań metody PNF jest nie tylko praca nad ciałem, ale także działanie na receptory mózgowe znajdujące się w ciele oraz różnych sfer kory mózgowej. Każdy ruch powinien być zgodny z naturalną pracą mięśni i stawów. Jest to istotne, ponieważ dzięki temu  organizm angażuje do pracy dużą ilości włókien mięśniowych. Ruchy sprowadzają się do stworzenia wzorca ruchowego, a co za tym idzie przywracają przewodnictwo nerwowe w obrębie leczonego obszaru. Stosowanie metody PNF pozwala na postrzeganie pacjenta jako całości, jest bezbolesna i co została poparte wieloma doświadczeniami – wysoce skuteczna.

One Response to Metoda PNF

  1. Fizjoterapeuta pisze:

    Trudno w dzisiejszych czasach znaleźć osobę, która w sposób odpowiedni umiała zająć się pacjentem. Metoda PNF wbrew pozorom nie jest, prostą rehabilitacją. Zaangażowanie potrzebne jest z obydwu stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>