Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Jak się zdrowo odżywiać?

zdrowe odżywianie

W obecnych czasach coraz więcej osób ma świadomość, że o zdrowie należy dbać i że troska o zdrowie własne i bliskich jest obowiązkiem każdego z nas. Troska o zdrowie powinna opierać się przede wszystkim na zdrowym odżywianiu, które jest podstawą tego, by budować swoją odporność. Czym zatem jest zdrowe odżywianie? Jakie produkty wybierać?

Najłatwiej określić zdrowe odżywianie jako dietę, która zaopatruje organizm w optymalną ilość składników odżywczych (białka, tłuszcze, węglowodany), makroelementów, mikroelementów i energii. Zdaniem ekspertów w pierwszej kolejności powinniśmy dążyć do ograniczenia spożycia tłuszczów jako źródła energii, z kolei tłuszcze nasycone zastępować nienasyconymi. Ponadto w codziennej diecie nie powinno zabraknąć owoców i warzywa oraz roślin strączkowych.

Ważna jest regularność

Zdrowe odżywanie powinno stanowić styl życia, a nie chwilową modę. Należy zacząć od tego jak jeść. Zwrócić wato uwagę, by posiłki spożywać o stałych porach i w takich ilościach, aby organizm poradził sobie z trawieniem. Ilość pożywienia ma przypominać trójkąt, rano więcej, ponieważ śniadanie jest najważniejsze, a potem coraz mniej. Optymalne jest spożywanie pięciu posiłków dziennie. Dzięki temu organizm będzie miał zapewnioną stałą porcję energii oraz nie doprowadzimy do uczucia głodu. Wtedy najczęściej sięgamy po niezdrowe produkty, aby na szybko zaspokoić głód. Najlepszym sposobem jest wypicie szklanki wody lub spożycie warzywa.

Tłuszcze

Tłuszcz jest niezbędny w codziennej diecie, bowiem spełnia istotne role w metabolizmie organizmu. Zapasy tłuszczu chronią narządy wewnętrzne a niektóre niezbędne kwasy tłuszczowe biorą udział w produkcji hormonów. Negatywnie na nasz organizm wpływa spożywanie zbyt dużych ilości niektórych tłuszczów lub zbyt małych ilości innych tłuszczów. Powinniśmy ograniczać spożycie tłuszczów nasyconych zawarte w maśle, serach, mleku i jogurtach pełnotłustych, margarynach, ponieważ podnoszą one stężenie cholesterolu we krwi, a zwiększać spożycie tłuszczów wielonienasyconych, które dzielą się na omega-6 i omega-3. Tłuszcze typu omega-6 zawarte są przede wszystkim łososie, makrele, śledzie, pstrągi, orzechy włoskie, olej rzepakowy, olej lniany oraz soja. Najzdrowsze są kwasy tłuszczowe typu omega-3, których źródłem są: ziarna słonecznika, sezam, orzechy włoskie, kiełki pszenicy, soja, kukurydza  oraz oleje z tych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>