Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Jak się zdrowo odżywiać cz.2?

Zdrowa żywność

Zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią artykułu o zdrowym odżywianiu. W pierwszej części pisaliśmy o tłuszczach oraz regularności podczas spożywania posiłków, a co na nas czeka w 2 części zapraszam.

Warzywa i owoce

owoce i warzywa

owoce i warzywa

O tym, że należy jeść warzywa i owoce wiadomo od dawna. Jednakże nadal w wielu przypadkach w codziennej diecie brakuje tych produktów.  Warzywa i owoce zawierają witaminę C oraz beta-karoten przekształcany w witaminę A, kwas foliowy, niacyna, witaminy K oraz makroelementów (sód, potas, wapń, magnez, fosfor, chlor, siarka) i mikroelementów (żelazo, miedź, cynk, mangan, kobalt. Warzywa i owoce są nieocenione w roli jaką spełniają w codziennej diecie. Jako źródło składników odżywczych, zapobiegają różnym chorobom cywilizacyjnym, nowotworowym oraz wzmacniają odporność. Dzienne zapotrzebowanie na warzywa i owoce wynosi około 500-700 g. Zasady zdrowego odżywiania wskazują, aby warzywa spożywane były w postaci surowej, ewentualnie z niewielkim dodatkiem oleju roślinnego, który ułatwia przyswajanie witaminy A i E lub naturalnego jogurtu. Warto więc jeść jak najwięcej surówek i sałatek, jednakże lepiej unikać dodatku ciężkiego majonezu, który można zastąpić oliwą z oliwek czy lekkim jogurtem. Sprawdzą się także warzywa gotowane na parze lub lekko duszone. Zdecydowanie należy unikać smażenia, czy panierowania warzyw, z dodatkiem dużych ilości soli.

Owoców należy spożywać trochę mniej, czyli około 1-2 porcje dziennie, ponieważ zawierają  wyższą zawartość cukru. Lepiej więc wybierać, te z mniejszą zawartością. Dla przykładu banan można zastąpić jabłkiem czy garścią truskawek. Owoce bogate są w błonnik, który jak wiadomo reguluje pracę jelit oraz daje uczucie sytości. Bogatym źródłem błonnika są przede wszystkim owoce suszone. Jednakże zawierają wysoka zawartość cukru, nawet do 80% lepiej używać jako dodatku do potraw, np. do owsianki. Ponadto witaminy i składniki mineralne zawarte w owocach

korzystnie wpływają na cerę, obniżają poziom cholesterolu, pomagają w walce z nadciśnieniem oraz przeciwdziałają zakwaszeniu organizmu.

Kluczem zdrowego odżywiania się, to oprócz spożywania odpowiedniej jakości, świeżości, metody wytwarzania żywności, także prawidłowe jej zestawianie z różnymi produktami i spożywanie ich z odpowiednią częstotliwością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>