Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Implanty zębowe

implanty tytanowe

Jako sposób protezowania implanty zębowe używano już w starożytności. Implantacja robiona była przy użyciu muszelek, zwierzęcych kości, metali szlachetnych, a w Egipcie nawet drewna. Zabiegi kończyły się różnorako, bądź, co bądź ślady, które się uchowały wskazują na to, że co najmniej jakiś procent pacjentów wychodził z zabiegu implantacji obronną ręka i nowymi, wszczepionymi zębami. Intensywny rozwój implantologii stomatologicznej był jednakże możliwy dopiero w drugiej poł. XX wieku, a to wskutek odkrycia tytanu.

W latach 50 ubiegłego wieku szwedzki prof. I. Branemark przeprowadzał kompleksowe badania nad procesami gojenia się ran oraz mikrokrążeniem w kostnych tkankach. Robił różnorodne eksperymenty, w których oglądał przebieg procesów biologicznych przy pomocy urządzeń, które umieszczane są w kości. Pewnego razu użył przyrządy zrobione z tytanu. Kość niemalże od razu przylgnęła do metalu i to bez żadnych efektów ubocznych. Przez I. Branemarkowa zostały wykonane zębowe implanty w postaci w jakiej je obecnie znamy.

W badaniach z wszczepami tytanowymi analizowano przede wszystkim proces osteointegracji.Dzięki temu udowodniono, że stomatologiczne implanty obrasta kość w czasie łączenia tkanki z tlenkami obecnymi na powierzchni implantów stomatologicznych. Zauważono też, iż efektywność implantacji powiększa biokompatybilność tytanu. Obrazowo można sformułować to w taki sposób: organizm ma implanty jako coś, co może stać się jego elementem bez jakiejkolwiek straty dla zdrowia, ale nie reaguje jakąś wyjątkowo pozytywną nadaktywnością. Stomatologiczne implanty z czasem niemal integralną częścią kości.

Implanty zębowe mają ogromną przewagę nad mostami czy protezami – stają się jak wspomnieliśmy integralną częścią uzębienia pacjenta. Z niemal wszystkimi wadami i zaletami takiego stanu rzeczy. Najważniejszą zaletą jest jedna kto, że są w zasadzie nie do odróżnienia od normalnych zębów, a ponadto nie musimy ich co jakiś czas zdejmować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>