Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Fototerapia

swiatlo

Światło może być wykorzystane w leczeniu. Zajmuje się tym światłoterapia, która wykorzystuje barwne filtry. Fala promieni, która systematycznie dociera przez oczy, jest w stanie wzmocnić funkcje obronne organizmu, poprawiając pracę hormonów, enzymów, układu nerwowego, regulując poziom cukru, przyspieszając przepływ krwi w naczyniach wieńcowych.
Leczenie światem wykorzystywane jest w zwalczaniu nadciśnienia. Pacjent poddawany jest działaniu impulsów świetlnych o barwie jasnozielonej. Trwa to 10 dni, 2 razy dziennie po 8 minut.
Terapia ta pozwala na zmniejszenie dawki, w wielu sytuacjach okazuje się, że nie ma już potrzeby stosowania leków.

W przypadku niskiego ciśnienia, wykorzystuje się barwę czerwoną. Metodę tę warto wprowadzić przy wielu schorzeniach i przyjmowaniu dużej ilości leków. Dzięki właściwej porcji światła, układ pokarmowy chroniony jest przed szkodliwym działaniem wielu środków farmakologicznych.

Badania przeprowadzone w Rosji dowodzą, że odpowiedni rodzaj długości fal pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu poszczególnych organów wewnętrznych. Do naszego organizmu przez skórę i przez oczy przedostaje się światło naturalne oraz światło sztuczne. Najbardziej wartościowe jest światło, które absorbują oczy. A światło jest różne, niektóre jest widoczne, inne nie. Aby otrzymać porcję energii potrzebną do prawidłowego funkcjonowania, człowiek potrzebuje promieniowania widzianego, którego fale wynoszą 380-770 nanometrów.
To, jak się czujemy w dużej mierze zależne jest właśnie od fal. W dzień pochmurny, kiedy fale są najkrótsze, jesteśmy zmęczeni, chce się nam spać. Wraz z wydłużeniem się fal nasze samopoczucie się poprawia, mamy też więcej sił do pracy.

Światłoterapia wykorzystywana jest w leczeniu oczu, w tym zeza czy krótkowzroczności. Lekarz dobiera tu barwę światła, kolejność i częstotliwość impulsów.
Wykorzystanie światłoterapii sprawdza się także w poprawie nastroju i odzyskaniu sił witalnych. Tu ważny jest właściwy dobór barwy światła, bowiem każda komórka inaczej reaguje na kolor. I tak na przykład chcąc zwalczyć depresję należy poddać się działaniu fal dających barwę żółtą, w przypadku cukrzycy wykorzystuje się natomiast odcienie żółte, niebieskie oraz zielone, barwą czerwoną leczy się niskie ciśnienie.
Światłoterapia pozwala często na całkowity powrót do zdrowia, w niektórych wypadkach objawy choroby znikają na długi czas, jednak należy je powtórzyć.

To, jak człowiek reaguje na brak światła daje się odczuć szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest najkrótszy. Nasze samopoczucie pogarsza się i mówi się w takiej sytuacji o depresji sezonowej. Do jej leczenia wykorzystuje się lampy fluorescencyjne, które emitują światło porównywalne do naturalnego, dziennego. Terapia trwa 2-3 godziny, podczas których nie można zmieniać miejsca. Można zatem poświęcić ten czas na czytanie ciekawej książki.
Dużym zainteresowaniem cieszą się naświetlenia wykorzystujące światło spolaryzowane, w którym fale poruszają się w jednej płaszczyźnie. Światłoterapia w tym wypadku wpływa na poprawę funkcjonowania komórek, wzmocnienie układu odpornościowego, łagodzenie trądziku, bólu, zapobiega również procesom zapalnym, uspokaja.

W światłoterapii do zwalczania bólu mięśniowego, zwyrodnień kręgosłupa wykorzystuje się tzw. ciepłe żarówki, czyli lampy solux.
Przed rozpoczęciem działania lamp należy skórę osuszyć, bowiem krople potu zmniejszają wydajność promieniowania.
Promienie wydzielane z lampy muszą padać prostopadle, co chroni ciało przed poparzeniami. Ważne jest także zachowanie bezpiecznej odległości, ta wynosi minimum 30 cm. Czas naświetlania to 10-30 minut.
Solux ma możliwość zamontowania kolorowych filtrów. Światło żółte koi i łagodzi nerwy, leczy zapalenie spojówek, światło czerwone wzmacnia pracę gruczołów płciowych, likwiduje stany zapalne, światło niebieskie i fioletowe łagodzi nerwobóle i bóle mięśni, światło niebieskie zwalcza również trądzik i łuszczycę.

Światłoterapia w domowym zaciszu
Działaniu kolorowych filtrów można się poddać w domu. W zależności od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, możemy wybrać barwne filtry w postaci kolorowych folii czy kloszów.

Światło czerwone wzmacnia organizm, a więc dodaje energii, usprawnia także umysł. Dzięki niemu znikają bóle reumatyczne, anemia, infekcje dróg oddechowych a także objawy przeziębienia.

Światło zielone uspokaja, odpręża, przywraca równowagę psychiczną. Kolor ten wykorzystywany jest także w leczeniu bólu głowy, grypy, dolegliwościach sercowych.

Nerwy koją, odprężają i uśmierzają ból naświetlenia kolorem fioletowym.

Wykorzystując kolor niebieski możemy zlikwidować stany zapalne, podrażnienia słoneczne, złagodzić objawy chorób pęcherza.

Kolor żółty pobudza i ożywia umysł, usprawnia pracę układu nerwowego, poprawia nastrój. Naświetlenia barwą żółtą leczą alergię, choroby skóry, dolegliwości żołądka, polecane są również w okresie menopauzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>