Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Fizjoterapeuta PNF

PNF-Stretching-2

Fizjoterapeuci PNF stosują trening czynnościowy, gdy chcą pomóc pacjentowi w wykonywaniu określonych czynności z większą swobodą i w bezpieczniejszy sposób. Do przykładów treningu czynnościowego należą:

 • trening postawy – zdrowa postawa pomaga w utrzymaniu właściwego ułożenia  kręgosłupa, ze zmniejszeniem obciążenia stawów kręgosłupa i przykręgosłupowych tkanek miękkich. Czas i wysiłek włożone w wykształcenie prawidłowej postawy ciała mają niezwykle istotne znaczenie dla zachowania zdrowia kręgosłupa. Pomogą również zapobiec w pojawianiu się dalszych problemów z jego strony w przyszłości. W miarę przywracania siły mięśniowej i kontroli nad ciałem coraz łatwiej jest pamiętać o prawidłowej postawie i ułożeniu ciała w trakcie odpoczynku i wykonywania wszelkich codziennych zajęć.
 • mechanika ciała – polega na utrzymywaniu bezpiecznej postawy ciała w ruchu. Czym innym jest siedzenie lub stanie z zachowaniem prawidłowego ułożenia ciała, a czym innym utrzymanie bezpiecznej postawy w trakcie wykonywania aktywnych ruchów. Należy pamiętać o konieczności zachowania najbezpieczniejszego ułożenia ciała w trakcie wykonywania czynności dnia codziennego, takich jak wstawanie z krzesła, wynoszenie śmieci, wyjmowanie ubrań z suszarki, mycie zębów i podnoszenie ciężarów. Bezpieczne ruchy ciała są szczególnie istotne w trakcie tej ostatniej czynności. Aby uniknąć nadmiernych obciążeń kręgosłupa w takich sytuacjach, należy przestrzegać następujących zaleceń:
  • Należy zaplanować podnoszenie ciężarów i odpowiednio się do niego przygotować.
  • Należy się upewnić, że ma się zapewnione pewne podparcie stóp.
  • Należy szeroko rozstawić stopy, tak aby zapewnić ciału jak najszersze podparcie.
  • Należy trzymać ciężar jak najbliżej ciała.
  • Należy utrzymywać kręgosłup w stabilnej, prawidłowej pozycji.
  • Obroty wokół własnej osi należy wykonywać z udziałem stóp.
 • ergonomika – ergonomika jest nauką badającą, w jaki sposób ludzie wykonują określone czynności. Nawet niewielkie zmiany sposobu wykonywania pracy lub hobby mogą ograniczyć ból i inne dolegliwości, chroniąc kręgosłup przed dalszymi urazami. Ergonomika nie obejmuje zazwyczaj kosztownych zmian. Nawet niewielkie korekty wykonywanych czynności mogą w bardzo dużym stopniu złagodzić ból i zapobiegać dalszym problemom.

96c884f82d6adc8c43aea47749a9a9c11f09034b.jpgPo opanowaniu bólu oraz uzyskaniu poprawy zakresu ruchów i powrotu siły mięśniowej możliwe jest kontynuowanie fizjoterapii metodą PNF samodzielnie w domu. Fizjoterapeuta przeanalizuje z tobą niektóre z zagadnień omówionych powyżej, aby przygotować go do interwencji w razie pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości bólowych w domu. Otrzymasz instrukcje, w jaki sposób możesz dalej rozwijać zakres ruchów i zwiększać siłę mięśniową. Przed zakończeniem terapii mogą zostać wykonane nowe pomiary, aby sprawdzić stopień poprawy w stosunku do stanu na początku fizjoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>