Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Dieta zasadowa

dieta_zasadowa

Zachowanie równowagi, także w jedzeniu, jest bardzo ważne. Tymczasem nasz tryb życia oraz nawyki żywieniowe często nie pomagają nam ani byciu zdrowym, ani w utrzymaniu ładnej sylwetki. Według twórców diety zasadowej, tajemnica smukłej sylwetki tkwi w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej.

Równowaga kwasowo-zasadowa jest konieczna do tego, by kationy i aniony utrzymane zostały w odpowiednim stosunku, co zapewni poprawne funkcjonowanie organizmu. O prawidłowości można mówić, gdy pH w procesie przemiany materii mieści się w przedziale 7,35-7,45. Przekroczenie tego progu oznacza dominację składników zasadowych prowadzącą do kwasicy i zasadowicy a nawet do zmian w strukturze białek.
Dieta zasadowa to propozycja spożywania dań, które zmniejszają ilość jonów wodoru w organizmie, co prowadzi do zmniejszenia tam kwasowości. Nadmiar kwasowości prowadzi bowiem do wielu dolegliwości, w tym między innymi do kłopotów związanych z przemianą materii.

Dieta zasadowa – co jeść, co ograniczać?

Dieta zasadowa nazywana jest zamiennie dietą alkaiczną a jej twórcą jest dr Robert Young. Uważa on, że pokarmy alkaiczne dostarczają energii, zapewniają dobre samopoczucie oraz zdrowie.

Produkty kwasotwórcze

To, co znajduje się na liście produktów wartych ograniczenia to mięso, białka zwierzęce, produkty przetworzone i rafinowane, ziarna, niektóre rośliny strączkowe, cukier, mąka, ryż, płatki owsiane, kasza jęczmienna, makaron oraz napoje: kawa, herbata, wino a także nikotyna.
Ograniczyć należy oleje, orzechy, produkty pełnoziarniste.
Skutki nadkwasoty
Nadmiar kwasów w organizmie może prowadzić do osłabienia organizmu, włosów i paznokci, częstych infekcji, kłopotów z wypróżnianiem, koncentracją, snem a także do znacznie poważniejszych chorób – miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia, osteoporozy, nowotworów, zmian zwyrodnieniowych.
Komórki rakowe w kwaśnym środowisku rozwijają się szybciej, natomiast komórki zdrowe giną.
W zakwaszonym organizmie dochodzi również często do opuchnięć oraz bólu stawów, na co wpływ ma zatrzymywanie wody.
Nadkwasota nie sprzyja tez urodzie. Nadmiar kwasów przyspiesza powstawanie zmarszczek, prowadzi też często do nadwagi.
Oznaki zakwaszenia
Pierwszymi oznakami zakwaszenia organizmu jest pojawienie się cieni pod oczami. Kolejnymi, bardzo często pojawiającymi się są kłopoty z cerą, bóle i zawroty głowy, nudności, osłabienie a także kłopoty z trawieniem, bóle mięśni i stawów. W ustach może pojawić się gorzki lub kwaśny smak.

Produkty alkalizujące
To, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie to mleko, owoce i warzywa, w tym przede wszystkim: buraki, marchew, ogórki, pomidory, kapusta, sałata, ziemniaki, rzodkiewka, rzepa oraz czarne porzeczki, truskawki, wiśnie, gruszki, pomarańcze, jabłka, winogrona.

 dieta_zasadowa_co_jesc

Równowagę kwasowo-zasadową zapewniają organizmowi odpowiednie napoje i pokarmy. Jeśli zatem sięgniemy po zbyt dużą ilość dań kwasotwórczych, zwiększy się kwasowość a tym samym nastąpi zakłócenie przemiany materii. Warte podkreślenia jest to, iż wzrost kwasowości nastąpić może również na skutek nieprawidłowego trybu życia, zbyt dużej aktywności fizycznej, w czasie przyjmowania leków, życia w stresie i w pośpiechu a także podczas stosowania niektórych diet odchudzających.

Zasady diety alkaicznej
Dieta zasadowa, inaczej dieta alkaiczna, polega na zachowaniu rownowagi kwasowo-zasadowej. Aby to osiągnąć konieczne jest umiejętne łączenie produktów spożywczych. Zacząć należy od przyjrzenia się swojemu jadłospisowi. Jeśli bazuje on głównie na węglowodanach, tłuszczach i białkach należy go wzbogacić witaminami i minerałami, których źródłem są owoce i warzywa. Warto dostarczać je do każdego posiłku, najlepiej w surowej postaci, bowiem właśnie w takiej cennych składników jest najwięcej.

Dieta zasadowa – opinie dietetyków
Dieta zasadowa cieszy się dobrą opinią wśród gwiazd. Do jej zwolenniczek należą między innymi Kate Moss czy Gwyneth Paltrow.
Tymczasem zdaniem dietetyków, aby dokonać zmian, które wykraczają poza zdrowy zakres pH (7,35-7,45) organizm zwiększa częstość oddychania wydalając przez nerki więcej dwutlenku węgla i jonów wodorowych, co prowadzi do zakłócenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

 źródło uroda-wdziek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>