Jak się zdrowo odchudzać?

Drakońska dieta odchudzająca pozwoli Ci zrzucić 10 kg w tydzień? Obietnica ta jest tyleż kusząca, co złudna. Stosując bowiem radykalną dietę osoba odchudzająca się naraża się na dwa niebezpieczeństwa. More »

Jak w prosty sposób zadbać o zdrowie?

Ile należy ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Wcale nie tak dużo! Zgodnie z najpopularniejszą wśród fizjologów zasadą 3x30x130 powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem wynoszącym 130 uderzeń na minutę. More »

 

Bieganie a zdrowie

bieganie-320x213

Bieganie to najefektywniejsze ćwiczenie ruchowe przy nie dużych nakładach finansowych. Bieganie niesie ze sobą pewne korzyści dla zdrowia. Biegając wzmacniamy układ krwionośny i odpornościowy. Podczas biegania redukuje się także napięcie związane ze stresem w domu lub w pracy. Ponadto bieganie pozwala nam dotlenić organizm oraz spalić tkankę tłuszczową, co sprzyja kobietom, które chcą posiadać smukłą sylwetkę. Początki mogą być trudne ale nie należy się zniechęcać. Z początku może być tak, że będzie nam brakować tchu już na samym początku biegania lub po przebiegnięciu kawałka trasy pojawi się ból kończyn dolnych. Nasz organizm z czasem przywyknie do tego i z czasem nie będziemy odczuwać początkowych trudności. Wielu biegaczy rezygnuje, gdyż nie może sobie poradzić właśnie z początkowymi etapami.

Samo bieganie jest bardzo zdrowe. Nie jest to jakiś trudny sport i nie wymaga uprzednio specjalnych przygotowań. Jeśli posiadamy wygodne buty, to już jesteśmy praktycznie gotowi do tego by wyjść na świeże powietrze i pobiegać. Biegać można oczywiście wszędzie. Często biegaczy spotyka się w parkach, w lasach, a nawet w centrum dużych miast. Stąd bieganie zostało uznane za najpopularniejsze ćwiczenie ruchowe. Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z biegania dla naszego organizmu:

DLACZEGO-WARTO-BIEGAĆ

Bieganie to w obecnych czasach najczęściej wybierany sport przez polaków. W trakcie biegania możemy w bardzo dokładny sposób kontrolować nasz poziom wysiłku i dosyć prosto utrzymywać odpowiednie natężenie pracy mięśni i ciała. Tego typu sport jest idealny na początek, gdy nie wiesz od czego zacząć. Później możesz na przemian z bieganiem wykonywać inne ćwiczenia aerobowe.
Biegając wykorzystujemy większość mięśni naszego ciała. Między innymi wzmacniają się nasze mięśnie nóg, pleców, ramion czy też brzucha. Podczas biegania poprawia się też nasza koordynacja ruchowa. Najbardziej jednak bieganie działa na nogi. Sprawia, że nogi są lepiej umięśnione i silniejsze. Uczucie ciężkości nóg możesz zlikwidować poprzez bieganie. Po małej przebieżce będziesz czuł się lekki i zwinny. Po pewnym czasie nie zauważysz nawet, że po schodach wchodzisz stawiając kroki co dwa stopnie, a najdłuższy spacer nawet Cię troszkę nie zmęczy.

Jeżeli chodzi o pozbycie się spiętych mięśni pleców (powoduje to stres) to najlepiej wybrać bieganie. Prowadząc nerwowy tryb życia dzięki bieganiu zapomnimy o stresie i pozbędziemy się spiętych mięśni. O dziwo z badań wynika, że 40 minut biegu relaksuje człowieka, który w ciągu dnia doznaje wiele nieprzyjemności związanych z pracą i obowiązkami, bardziej a niżeli kilka godzin spędzonych przed telewizorem czy też jest zdecydowanie zdrowsze (i to nie trzeba chyba opisywać) niż kilka rozluźniających szklaneczek whisky. Ponadto bieganie jest idealnym antydepresantem. Nie zabiera dużo wolnego czasu, co nie wymusza od nas rezygnacji z pozostałych zajęć, a jednocześnie zapewnia chwilę, w której możemy pobyć samemu ze sobą, chwilę do namysłu, relaksu i odpoczynku od codzienności.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>